Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

ÇİRKİN ÖRDEK YAVRUSU - DÜNYADAN MASAL ÖRNEKLERİ

Bir zamanlar, etrafı sazlıklarla çevrili bir gölde bir anne ördek yaşarmış. Anne ördek o günlerde çok heyecanlıymış. Çünkü yumurtalarından minik ördek yavruları çıkmak üzereymiş.

Derken bir gün yumurtaların kabukları çatlamış ve birbirinden sevimli ördek yavruları yumurtalardan çıkmışlar. Yalnız bir yumurtanın kabuğu çatlamamış. Anne ördek “Neden hala yumurtadan çıkmadı?” diyerek beklemeye koyulmuş.

Bir kaç gün sonra, son yumurtanın kabuğu da çatlamaya başlamış. Anne ördek meraklı gözlerle yavrusunun çıkmasını izlemiş.

Anne ördek yeni çıkan yavruya dikkatlice bakmış.

Bu yavru ördek, diğerlerine hiç mi hiç benzemiyormuş. Ne gagası ne kanatları ne de tüylerinin rengi kardeşlerinin ki gibiymiş.

Anne ördek bu yavrudan hiç hoşlanmamış. Anne ördek “Ne kadar da çirkin bir yavru” diye düşünmüş. Diğer yavru ördekler de bu çirkin yavruyu aralarına almıyorlarmış. Hepsi bir arada yüzüyor çirkin yavrunun yüzmesiyle, yürümesiyle ve sesiyle alay ediyorlarmış.

Çirkin ördek ise sudaki görüntüsünü gördükçe “Ne kadar çirkinim, keşke kardeşlerim kadar sevimli olsaydım” diye ağlıyormuş. Hele o civarda konaklayan uzun boyunlu beyaz kuğuları gördükçe onların güzelliklerini, saatlerce gözünü kırpmadan izliyormuş. Kuğular suyun üzerinde dans edercesine yüzüyorlarmış. Çirkin ördeğin ne boynu onların ki gibi uzun, ne de tüyleri onların ki gibi beyazmış.

Çirkin ördek “Annemle kardeşlerim beni aralarına almak istemiyorlar” diyerek yaşadığı gölü terk etmeye karar vermiş. Boynu bükük yürümeye başlamış. Ormanda karşılaştığı bütün canlılar onu “Aman ne kadar çirkin bir yavru” diyerek tersliyorlarmış. Yavru ördeği yalnız başına gören tilki ise:

- Ne de güzel, onu akşam yemeği yapacağım, diyerek üzerine atılmış. Çirkin ördek bir anda tilkinin pençelerinden kurtulup başlamış kaçmaya. Korkuyla ve heyecanla koşarak küçük bir göle varmış. Buradaki kuğular tilkiyi korkutup kaçırmışlar. Yavru ördek o kadar çok korkmuş ki kalbi “güm güm” diye atıyormuş. Kuğular yavru ördeği okşayıp sakinleştirmişler. Sonra onu da aralarına alıp başlamışlar yüzmeye.

Çirkin ördek “Kuğular ne kadar güzel benim gibi bir ördek yavrusuyla neden ilgileniyorlar acaba?” diyerek şaşırıyormuş.

Çirkin ördek, o günden sonra kuğuların arasında yaşamaya başlamış. Aradan aylar geçmiş. Çirkin ördek büyümeye, boynu uzamaya, tüyleri beyazlaşmaya başlamış. Büyüdükçe yetişkin kuğulara benziyormuş.

Meğer çirkin ördek bir kuğuymuş. Yanlışlıkla bir kuğunun yumurtası ördeklerin yumurtalarına karışmış. Bu da ördeklerin arasında doğan çirkin yavruymuş.

Artık o gökyüzünde, süzülerek uçan beyaz bir kuğuymuş. Geçtiği yerlerde ki bütün kuşlar onu hayranlıkla izliyorlarmış. Doğduğu ördek ailesinin yanına gittiğinde onu tanıyamamışlar. Genç kuğuyu büyük bir hayranlıkla izlemişler. Genç kuğu artık sudaki görüntüsüne baktığında, çocukluğundaki gibi üzülmüyormuş.

SON EKLENENLER

Üye Girişi