Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

YAŞAR MİRAÇ (1953-...)

Trabzon'da doğdu. İlkörenim ve lise eğitimlerini bu kentte yaptı. Dil Tarih Coğrafya Fakültesi, Türk Dili Bölümünü girdi ve 1981 yılında bu okuldan mezun oldu.

Edebî Kişiliği:

İlk şiirleri Trabzon'daki yerel gazetelerde yayımlanan Miraç, daha sonra Milliyet Sanat Dergisi, Türk Dili, Sanat Emeği, Yusufçuk, Yazko Edebiyat, Militan gibi ulusal dergilere de şiir gönderdi. Karadeniz folklorüyle işlenmiş şiirinde kendine özgün bir dil kullanan şair, "Yeni Türkü Yayınevi”ni kurarak yönetti. Yeni Türkü ismini, şiirlerini besteleyen müzik topluluğuna ad olarak verdi.

Barış, demokrasi, gurbet, sıla konulu şiirler yazmaktadır. Folklorik, mitolojik şiir anlayışına uygun eser vermektedir. İlk yapıtı "Trabzonlu Delikanlı” ile 1980'de Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü'yle ödüllendirildi. "Barış Güllerinin Gümüş Denizi" adlı yapıtı da ödül aldı.

Ozanın şiir dışında yayımlanan "Nasıl Bir Trabzon” adlı yapıtı ve yayınlanmayan "Horoncu", "İçi Kalaylı Kazan" gibi senaryoları, "Muşmula”, "Kemençecik” gibi çocuk oyunları ve masalları bulunmaktadır.

Eserleri:

 • Trabzonlu Delikanlı,
 • Şili ile Söyleşi,
 • Gül Ekmek,
 • Taliplerin Ağıdı,
 • Çan Deresi Türküleri,
 • İçli Şarkılar,
 • Trabzon'dan Çıktım Yola,
 • İstanbul Bir Kırmızı Gül,
 • Yurdumun İşçileri,
 • Barış Günlerinin Gümüş Denizi,
 • Güleriz Ağlanacak,
 • Karadeniz Hırçın Kız, Lazcaz

Güvender Yayınları, Türk Edebiyatı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

İHSAN DENİZ

ZİYA OSMAN SABA

KEMAL TAHİR

NEŞET ERTAŞ HAYATI ve ESERLERİ

SUUT KEMAL YETKİN

 


YAŞAR MİRAÇ-2
1953 Trabzon doğumlu. 1971’de Trabzon Lisesi’ni bitiren Miraç yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde tamamladı. İlk şiirleri 1960’lı yılların sonunda Trabzon’daki yerel gazetelerde görünen şairin sonraki şiir ve yazıları dönemin önde gelen edebiyat dergileri ve gazetelerinde yayınlandı. Yaşar Miraç’ın 1979 yılında yayımlanan Trabzonlu Delikanlı adlı kitabı bir ilk yapıt olarak büyük ilgi gördü ve 1980 Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü’nü kazandı. Devam kitapları sayılabilecek Gül Ekmek (1980) ve Taliplerin Ağıdı (1980) isimli kitapları Trabzonlu Delikanlı ile birlikte 12 Eylül askeri rejimi tarafından yasaklandı. Editörlüğünü üstlendiği Yeni Türkü Yayınları’nda 1979’dan başlayarak dönemin genç şairlerinin ilk yapıtlarını ve diğer kitaplarını yayımlayan Miraç’ın Çan Deresi Türküleri (1981), İçli Şarkılar (1981), Trabzon’dan Çıktım Yola (1981), İstanbul Bir Kırmızı Gül (1985), Yurdumun İşçileri (1985), Barış Güllerinin Gümüş Denizi (1986), Güleriz Ağlanacak (1988), Karadeniz Hırçın Kız (1988) adlı kitapları 1980’li yıllarda okurla buluştu. Miraç 1982’de yurtdışına çıktı ve yirmi yılı aşkın süre Almanya’da yaşadı. 1990’ların sonu ve 2000’li yıllarda Lazcaz, Deli Dumrul Sarı Yıldız, Pembe Halk, Trabzonaşk ve Sevgili Mutsuzluğum adlı şiir kitaplarıyla, usta ressamlarımızın renkli resimlerinin yer aldığı 1001 Şiir adlı kitabı değişik yayınevlerinden yayımlandı.
1980’lerde bazı eleştirmenlerce Yeni Halk Şiiri’nin öncüsü olarak nitelenen Miraç’ın şiirleri Almanca, İngilizce, Rusça başta olmak üzere birçok dile çevrilmiş; adını verdiği Yeni Türkü müzik topluluğu da içlerinde olmak üzere farklı müzisyenler tarafından bestelenmiş ve yorumlanmıştır. Önemli uluslararası sempozyumların davetlisi ve katılımcısı olan şair, Barış Güllerinin Gümüş Denizi kitabındaki Dilsiz Sevdalılar bölümüyle 1983 Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü’ne değer görüldü.
Memleketi Trabzon’a ve futbol tutkusuna adanmış yapıtları bulunan Miraç’ın çocuk oyunları, masal, film ve belgesel senaryosu dallarında da bazıları filme alınmış çok sayıda çalışması vardır. Miraç’ın Kömürkirchen adlı belgesel-şiir kitabı da yıl içinde yayınevimiz tarafından yayımlanmıştır.
https://www.ayrintiyayinlari.com.tr

SON EKLENENLER

Üye Girişi