Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ŞAİR EVLENMESİ ÖZETİ 

Türü: Tiyatro

Yazarı: Şinasi

ESERDE YER ALAN KİŞİLER: 

ASIL KİŞİLER:

MÜŞTAK BEY: Güvey ve Kumru Hanımın aşığı. Müştak Bey aşka susamış, aşkla körü körüne hareket eden, sevincin ümitsizliğinde en son derecesine çıkan biridir. Müştak Bey alafranga tutum ve davranışı, kılık ve kıyafetiyle mahallelinin hoşuna gitmeyen, fakir fakat oldukça kafalı bir insandır. 

KUMRU HANIM: Müştak Beyin sevgilisi ve Sakine Hanımın kız kardeşidir. Kumru hanım çok genç ve güzel bir hanımefendidir. O da Müştak Beye aşıktır.

SAKİNE HANIM: Kumru Hanımın büyük kız kardeşidir. Sakine Hanım; Kumru Hanıma göre oldukça yaşlı, çirkin, kart, kambur ve evde kalmış bir bayandır. Sakine Hanım eserde Müştak Beyin nikahlısıdır.

YARDIMCI KİŞİLER:

HİKMET EFENDİ: Müştak Beyin en iyi dostlarından biridir. Çok pratik zekalı bir kişiliğe sahiptir. Hikmet Efendi; aklı başında, ağırbaşlı ve Müştak Beyi o zor durumdan kurtaran kişidir.

ZİBA DUDU: Evlenmeye aracılık yapan kılavuz kişidir. Müştak Beyin başına bu derdi açanlardan biridir. Ziba Dudu; çok geveze, laf taşıyan ve ortalığı karıştırmayı seven bir kişiliktir.

HABBE KADIN: Müştak Beyin yengesidir. Müştak Beyin başına gelenleri duyunca feryadı basıp ortalığı karıştırıyor. Çok aceleci ve panik bir kişiliğe sahiptir.

EBULLAKLAKATÜL’ENFİ: Sakine Hanımın nikahını kıyan imamdır. O da Sakine Hanımı Müştak Bey’e yamamaya çalışanlardan biridir. Çok düzenbaz, aşağılık ve dini başka şeylere alet eden bir tiptir. Aynı zamanda oldukça geveze, gürültücü, iri ve uzun burunlu çirkin biridir.

BATAK ESE: Mahallenin bekçisidir. Müştak Beye oynanan bu oyunda onun da çok büyük bir payı vardır. Oldukça cahil biridir ve ne duyarsa duysun, doğruluğunu araştırmadan hemen buna inanır ve mahalleyi karıştırır. Ayrıca her işe burnunu sokan biridir.

ATAK KÖSE: Mahallenin süprüntücüsüdür. İmama yardakçılık yapanlardan biri de odur. Oyunda arkasında küfe giyer, çok saf ve cahil bir tiptir. 

MAHALLELİ: Eserde mahalleden tiplerde vardır. Bunlar genellikle cahil ve dedikoducu kişilerdir. Bunların çoğu esnaftan seçilmiştir.

 

 

ÖZET

Şair Evlenmesi, Türk edebiyatının ilk tiyatro eseridir. Eser, Tercüman-ı Ahval gazetesinde tefrika hâlinde yayımlanmış ancak sahnelenmemiştir. Modern tarzda yazılmış ilk tiyatro eseri olması nedeniyle, Şair Evlenmesi’nde, geleneksel Türk tiyatrosundan izlere rastlanmaktadır. Eserin özeti şu şekildedir: Müştak Bey adındaki genç şair, mahallesinde oturan Kumru Hanım’ı sever ve bu kız ile evlenmek ister. Habbe Kadın ve Ziba Dudu, bu evlilik için aracı olurlar. Nikâhtan sonra genç şair Müştak Bey’e Kumru’nun çirkin ve yaşlı ablası Sakine Hanım’ı gelin olarak getirirler. Şaşkına dönen, Müştak Bey, hemen nikâhı kıyan Ebüllaklaka’yı bulur. Ebüllaklaka, nikâhta bir yanlışlık olmadığını, Müştak Bey’le evin büyük kızını nikâhladığını söylemektedir. Hikmet Bey, genç şair Müştak Bey’in arkadaşıdır. Hikmet Bey, düğün gecesi, arkadaşının imdadına yetişir, Ebüllaklaka’ya rüşvet vererek arkadaşı Müştak Bey’i bu zor durumdan kurtarır. Rüşveti alan Ebüllaklaka, durumu şöyle kurtarır: Müştak Bey’le, evin büyük kızını nikâhlamıştır ancak yaşça büyük olanı değil boyca büyük olanı. Yani nikâhladığı kişi Kumru Hanım’dır.

 

SON EKLENENLER

Üye Girişi