Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

UÇ MİNİK SERÇEM ÖZETİ -NECATİ CUMALI

UÇ MİNİK SERÇEM

Yeni yeni şehirleşen bir yerde hayvanlar ve tabiatla iç içe yaşayan hayat dolu küçük bir kızın dünyasını anlatan bir romandır.
Başlıca Kahramanlar:

Son Çiçek: Romanın başkahramanıdır. Sevimli, duygusal, zeki bir kız çocuğudur.

ÖZET
Marmara'nın doğu kıyısında, İstanbul’a pek uzak olmayan bir yerde bir sütçü ve ailesi yaşamaktadır. Bu ailenin iki çocuğu olmuş, onlar büyüyüp evlenip gittikten sonra yanlarında sadece küçük kızları Sonçiçek kalmıştır.

Sütçülerin otlaklarının bulunduğu bu mekânda bütün hayvanlar rahatlıkla yaşamaktadır. Bütün hayvanlara kucak açan bu ailenin otlaklarında yeni bir serçe ailesi yuva yapmıştır. Son Çiçek otlaklardaki leylek ve serçe yuvalarına çok özen göstermekte, onlara zarar gelmemesi için her şeyi yapmaktadır.
Kınalı ve Sürmeli ismindeki kedi ve köpeği de onu çok sevdikleri için kuşlara zarar vermemektedir.

Sonçiçek bu güzel ortamda büyümekte, serpilip güzelleşmektedir. Fakat bulundukları yer de çok değişmektedir. Diplerine kadar bir sürü çok katlı bina inşa edilmeye başlanmıştır. Son çiçek kavakların kesilmesine, inşaatların yapılmasına çok üzülmektedir. Bu yüzden birçok leylek yuvasız kalmaktadır çünkü.

Artık civarda leylekler ve serçeler için yuva yapabilecekleri tek yer Sonçiçeklerin tarlalarıdır. Sonçiçek her sene olduğu gibi göç eden leylek misafirlerini çok hoş karşılamıştır. Bu arada, Sonçiçeklerin evinin yakınma bir serçe yuva yapar. Bay Serçe ile Bayan Serçe üç yumurtadan çocuklarının çıkmasını beklemektedir. İki yumurtadan iki serçe dünyaya gelir; fakat aradan bir süre geçmesine rağmen üçüncü yumurta bir türlü çatlamaz. Nihayet üçüncü yumurtadan da küçük bir serçe dünyaya gelir. Bay Serçe çocuklarını doyurmak için her gün türlü tehlikelere rağmen yuvadan uzaklaşmakta ve yemek taşımaktadır. Fakat bir gün Bay Serçe dönmez. Bayan Serçe anlar ki Bay Serçeye kötü bir şey olmuştur, ölmüş olmalıdır. Artık gelemeyecektir. Bütün sorumluluk ona kalır. Çocuklarını doyurmak için elinden geleni yapar. Fakat yiyecek çok azdır. İki büyük çocuğu küçük serçenin yemesine engel olmakta, kendileri yemektedir. Bayan Serçe bu duruma çok üzülür, büyük çocuklarına kızar. İyice kıskanan ve minik serçeyi çekemeyen büyük serçeler bir gün minik serçe yuvadan düşerken engel olmazlar. Minik serçeyi Sonçiçek bulur. Eve döndüğünde Bayan Serçe minik serçeyi bulamayınca çok üzülür; fakat aramak beyhudedir.

Sonçiçek minik serçeyi çok sever. Ona pamuktan bir yatak yapar. 10 gün boyunca ona çok iyi bakar. Çok iyi dost olurlar. Ona uçmayı öğretir. Bir gün birlikte dışarı çıkarlar. Minik serçe artık gelişmiş ve güzelleşmiştir. Başka bir bay serçe onunla evlenmek ister. Bir gün sonra da Sonçiçek'ten izin alıp onu eşi olarak götürür. Sonçiçek onu çok sevmesine rağmen bunun tabii olduğunu düşünür ve izin verir.

Sonçiçek'in babası ısrarlara dayanamayıp mecburen bulundukları evi ve otlağı satmak zorunda kalır. Bulundukları yerler artık şehir olmuştur ve komşuları onların hayvanlarının kokusundan rahatsız olmaktadır. Birkaç saatlik uzaklıkta bir başka yerden üç katlı bir ev alırlar ve oraya taşınırlar. Sonçiçek yeni evlerinde minik serçeden haber beklemektedir. Yaşıyor mu, öldü mü bilmemektedir.

NECATİ CUMALI

İlk ve ortaöğrenimini, Kurtuluş Savaşından sonra ailesinin yerleştiği Urla'da ve İzmir'de yapmıştır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Cumalı, Urla ve İzmir'de avukatlık yapmıştır. Hayatının ilerleyen zamanlarında hayatını yazarlıkla kazanmıştır. Paris, İstanbul, İsrail gibi değişik yerlerde yaşamıştır.

Necati Cumalı yazı hayatına 1939'daki bir şiiri ile atılmıştır. Garipçiler'in ortak konularından sıyrılarak yalın bir duyarlılığın şairi olmuştur. Şiirlerinde hasret, sevgi, acılar, gündelik hayat, toplum ve dünya durumu gibi pek çok konuyu işlemiştir. 1955'ten sonra şiirle birlikte, hikâye, oyun ve roman da yayımlamaya başlamıştır.

Başlıca Eserleri: Kızılçullu Yolu, Harbe Gidenin Şarkıları, Güzel Aydınlık, Denizin İlk Yükselişi, İmbatla Gelen, Başaklar Gebe, Kısmeti Kapalı

Gençlik (Toplu şiirler II) Yalnız Kadın, Susuz Yaz, Ay Büyürken Uyuyamam, Dila Hanım, Tütün Zamanı, Yağmurlar ve Topraklar, Acı Tütün, Viran Dağlar, Ezik Otlar, Vur Emri, Nalınlar, Masalar, Kaynana Ciğeri, Derya Gülü, Aşk Duvarı, Niçin Aşk, Etiler Mektupları, Yeşil Bir At Sırtında.

Üye Girişi