Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

GENÇLİĞİM EYVAH ÖZETİ - TARIK BUĞRA 

KİTABIN ADI: Gençliğim Eyvah

KİTABIN YAZARI: Tarık BUĞRA

YAYINEVİ VE ADRESİ: Ötüken Yayınevi/İstanbul

BASIM YILI: 1989


1-KİTABIN KONUSU:

Türkiye'deki anarşinin otopsisidir. Romanda, yalnız boşa giden gençliklerin hikâyesini değil, içine düşürüldüğümüz kaosun çarpıcı grafiğini de bulacaksınız. Yıllardan beri Türkiye'de bütün görevleri, ödevleri ve sorumlulukları, dolayısı ile de toplum hayatımızı paslandıran kalleş demagojileri sergilemektedir.

2-KİTABIN ÖZETİ:

İlk başlarda kitabın sonundan başlıyor aslında kitap. Son sahne olarak sayılabilecek İhtiyar ve Delikanlı arasındaki tartışmayı göz önüne seriyor. Güliz’den sonra Sıdıka’yı da kaybetmek onu çileden çıkarmıştır. Delikanlı etrafında gösterdiği mertlik ve delikanlılık sayesinde gizli servise alınmıştır. İhtiyarın onu seçmesindeki sebep gençlik yıllarına çok benzemesi ve
kendi yaptığı hataların onda bulunmamasıdır. Çünkü kendisinden sonra teşkilatın başına onu geçirmeyi planlamaktadır. Delikanlı bunu bilir ama daha sonraları teşkilata giren Güliz’le tanışır. Mesleğine göre ona âşık olmaması lazımdır ama duygularına yenilir. İtiyardan gizlerler ama günün birinde öğrenir. Daha sonra ayrılırlar. Delikanlı sonraları Sıdıka’ya âşık olur. Buna dayanamayan Güliz onu öldürür. Kitabın finalinde İhtiyar ve Delikanlının konuşmaları vardır. İhtiyar Delikanlıya baştan Güliz’e âşık olmaması gerektiğini söyler. Ve en sonunda Delikanlı ‘merhumeyi nasıl bilirdinz?’ sorusunu güçlükle cevaplar.

3-KİTABIN ANA FİKRİ:

Kitap bazı yaşanılan görev ve gerçeklerin nasıl kendi şahsi çıkarlarımız doğrultusunda kötüye kullanıldığının göstergesidir.

4-OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

Olaylar yaşanılan hikâyeler olduğu için çok gerçekçidir. Yazarın özellikle Delikanlı ve İhtiyarı anlatması çok etkileyici olmuş. Güliz ve Sıdıka’nın anlatılmasında çok profesyonelcedir. Kişilerin tahlili, davranışlar ve yaşantıları çok güzel yansıtılmış.

5-ŞAHSİ GÖRÜŞLER:

Bana göre kitapta 1980 lılı ve devamında gelen yıllarda Türkiye’deki gerçek olan fakat insanların yoldan çıkınca görevlerini nasıl kötüye kullandıklarını anlatan çok güzel bir eser. Yaşanan bir askıda konu edinmesi beni gerçekten çok etkiledi.

(1918- 26 Şubat 1994)Yazar, Akşehir'de doğdu. İlk ve ortaokulu Akşehir'de, liseyi Konya'da okudu (1936). İstanbul Tıp, Hukuk ve Edebiyat fakültelerine devam ettiyse de hiçbirini bitirmedi. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi'ne girdi ancak son sınıftan ayrıldı. Hayata atıldı. Akşehir'de Nasrettin Hoca gazetesini çıkardı (1947-1948). İstanbul'da Milliyet (1952-1956), Yeni İstanbul (1960-1966), Yol (Haftalık, 1968), Tercüman (1970-1976) gazetelerinde sanat sayfası düzenleyiciliği, fıkra yazarlığı ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. Türkiye gazetesinde haftalık yazı yazdı. İstanbul'da öldü.

SON EKLENENLER

Üye Girişi