Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

YAĞMUR YAĞDIRAN KEDİ ÖZETİ- MARCEL AYME

Başlıca Kahramanlar

Delfin - Marinet: Hayvanları çok seven, neşeli, akıllı iki kız kardeş.
Alfons: Bu iki kardeşin çok sevdikleri kedilerinin adı.

ÖZET

Akşam tarladan dönerken büyükler kediyi ayağını kulağının üzerinden geçirirken görürler. Çok sinirlenirler. Çünkü günlerdir kedinin yüzünden - ayağını kulağının üzerinden geçirdiği için - yağmur yağmaktadır. Bu da onların işlerine zarar vermektedir.

Delfin ve Marinet anne ve babalan geldiğinde hâlâ bahçede oyun oynamaktadırlar. Oyun oynarlarken masanın üzerindeki aile yadigârı çini tabağı istemeden kırarlar. Kedi de yanlarındadır. Ama yerinden dahi kımıldamaz. Kızlar korkularından ne yapacaklarını bilemezler. Anneleri onlara büyük bir ceza verecektir. Anne ve babaları durumu görünce çok öfkelenirler ve onlara Melina teyzenin yanma gitme cezası verirler. Melina teyze yüzünde sakalları olan, huysuz, acımasız bir ihtiyardır. Yanma gelenlere zorla küflü ekmek yedirmektedir. Marinet ve Delfin bundan daha büyük bir ceza olamaz, diye düşünürler.
Ertesi gün yağmur yağdığı için büyüklerin verdiği ceza ertelenir. Kızlar da bunu fırsat bilerek kedi ile anlaşırlar. Kedi artık her gün ayağını kulağının üzerinden geçirecek ve böylelikle yağmur yağacak, kızlar da Melina teyzeye gitmekten kurtulacaktır. Dedikleri gibi de olur. Artık her gün yağmur yağmaya başlar. Büyükler bu duruma çok sinirlenirler. Artık kediyi evden uzaklaştırmaya karar verirler. Aksi takdirde tarlaları çürüyecek, aç kalacaklardır. Kızlar anne ve babalarının kediyi yok etme planlarını duyunca çok üzülürler. Ne yapacaklarını bilemezler. Durumu kediye anlatırlar.

Büyükler kediyi bir torbaya koyup ırmağın dibine atacaklardır. Tam kediyi torbaya koydukları anda istasyona yetişmeleri gerektiğini hatırlar. Çocuklara sıkı sıkı tembih ve tehdit edip kediyi torbada bırakırlar. Küçükler bir plan yaparlar. Bu plana göre torbadan kediyi çıkarıp yerine bir odun ve fare koyarlar. Büyükler kıpırdayan şeyin kedi olduğunu zannedeceklerdir. Nitekim çocuklar planlarını başarı ile uygularlar. Büyükler kediden kurtulduklarını zannetmektedirler. Gerçekten de yağmur durur. Aradan zaman geçer. Kediye kızlar gizli gizli bakmakta ve onu beslemektedir. Fakat bu sefer de yağmur yağmadığı için kuraklık baş gösterir. Büyükler çok zor durumda kalırlar. Ekinleri kurumaktadır. Büyükler bu sırada kızların Alfons'u (kediyi) sakladıklarını fark ederler. Onlara sözlerini dinlemedikleri için çok kızarlar. Fakat ortada kuraklık tehlikesi vardır. O yüzden yumuşarlar ve Alfons'un çiftlikte kalması için yalvarırlar. Alfons etrafında hayvanlar halka olmuş şekilde ayağını başının üzerinden geçirir ve yağmur yağmaya başlar.

Bu arada Melina teyze de sakallarını kazıyınca bir adamla evlenmiştir. Artık mutludur ve çocuklara kötülük yapmamaktadır. Böylelikle Marinet ve Delfin cezadan da kurtulmuş olur.

MARCEL AYME

1902 - 1967 yılları arasında yaşamış büyük bir yazı ustasıdır. Fransız yazar, hayatı boyunca çok sayıda kitap yayımlamıştır. Daha ziyade ilk ve ortaokul çağındaki çocuklara hitap eden masallar yazmıştır. Yazar, çocuklar için yazdığı bütün eserleriyle yetişkinlerin de ilgisini çekmiştir.

Başlıca Eserleri: Kuğuların Türküsü, Sulu Boya Kutuları, Nuh'un Gemisi, Sarman’ın Masalları, Yağmur Yağdıran Kedi:

Üye Girişi