Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

HALİME KAPTAN -RIFAT ILGAZ


Başlıca Kahramanlar:

Halime Kaptan: Genç bir gelindir. Kocasının savaş kaçkını olarak köye dönmesi üzerine onun eve almayacak kadar kahramanlık duygusuna sahiptir.

Köydeki bütün erkeklerin savaşa gitmesi üzerine kendisi, kayınpederinden kalan bir tekneyle Millî Mücadeleye destek olur.

Temel Reis: Halime Kaptan'ın kayınpederidir. Tecrübeli bir denizcidir. Sevecen bir insandır. Romanın başlarında oldukça hastadır. Ortalarında ölür.

ÖZET:

Temel Reis, hastalığından dolayı zor hareket etmektedir. Torununun ve gelininin yardımıyla bir şeyler yapmaktadır. Savaş yılları olduğundan köyde büyük bir kıtlık vardır. İnsanlar yiyecek ekmek bulamamaktadır. Bir müddet hasta yattıktan sonra çalışmadan duramayan Temel Reis, kalkarak denize açılır, ancak bir sefer esnasında vefat eder.
Halime, küçük yaştaki oğluyla beraber yalnız yaşamak zorunda kalır. Bir gece kapı çalınır. Gelen kocası Sabri'dir. Sabri, askerden kaçtığı için Halime tarafından eve alınmaz. Halime Sabri'ye gidip askerlik şubesine teslim olmasını ister.

Temel Reis'in ölümünün ardından teknesi boş durmaktadır. Halime, çalışmak gerektiğine inanır ve kayınpederinin bıraktığı işleri yapmaya başlar. Savaş yılları olduğundan Karadeniz'de eşkıyalar da vardır. Bir sefer esnasında eşkıyalar tarafından esir alınırlar. Zorla Rusya'ya götürülürler. Erkek kılığına giren Halime Kaptan, kendini beli etmez. Eşkıyalar onlardan, Rusya'dan kendi hesaplarına tuz getirmelerini ister. Halime Kaptan mecburen kabul eder. Ancak sonunda kurtularak köylerine geri dönerler.

Karadeniz'de bu şekilde eşkıyalar olduğu gibi Rumların kurduğu çeteler de vardır. Bu çeteler, Türklerden silah çalarak kendi mücadeleleri için kullanmaktadırlar. Bir seferinde Halime Kaptan'ın teknesine de saldırırlar. Ancak Halime Kaptan ve tayfası sağ salim kurtulur.

Diğer yandan Halime'nin kocası Sabri, kendisine gösterilen tepkiden dolayı tekrar askere giderek savaşa katılır.

Halime Kaptan denizciliği de iyice öğrenerek Karadeniz'de büyük işler yapmaya başlar. Anadolu'da Mustafa Kemal'in başlattığı Millî Mücadeleye destek vermek amacıyla silah taşımaya başlar. Bu işi yaparken birçok tehlikeyle yüz yüze gelmesine ve birçok saldırıya maruz kalmasına rağmen hepsinden başarıyla çıkar.

Halime Kaptan bir yandan Karadeniz'in azgın sularıyla bir yandan da korsan ve eşkıyalarla mücadele edip İnebolu'ya cephane taşıyarak bir efsane hâline gelir. Bir kadın hâliyle bunları yaparken savaşan erkeklere cesaret verir. Nitekim o civarın kumandanı Halime Kaptan'ı tebrik ederek hem kocasının yeniden bir asker olmasını sağladığını hem de kendinin büyük başarılara ve kahramanlıklara imza attığını belirtir.

RIFAT ILGAZ

1911 yılında Cide'de doğdu. Şiir yazmaya ortaokul yıllarında başladı. Kastamonu Yatılı Muallim Okulunda öğrenim gördü. 1930 yılında mezun oldu. Gerede, Akçakoca, Hendek, Düzce civarlarında öğretmenlik yaptı.

1943'te ilk kitabı Yârenlik'i yayınladı. Çeşitli edebî dergilerin yayımlanmasında aktif rol aldı. Bir yandan da zaman zaman öğretmenliğe devam etti. Hababam Sınıfı adlı eseriyle büyük ün kazandı. 1974'te emekli olarak doğum yeri olan Cide'ye yerleşti. 7 Temmuz 1993 tarihinde vefat etti.

Üye Girişi