Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

BAŞARI ZENGİNLİK VE SEVGİ 

Alışverişe gitmek üzere evden çıkan bir kadın, kapısının karşısındaki kaldırımda oturan bembeyaz sakallı üç yaşlıyı görünce önce duraksar, sonra onları, tüm içtenliğiyle evine davet eder; "Burada böyle oturduğunuza göre, üçünüz de kesinlikle acıkmış olmalısınız, lütfen içeri gelin, size yiyecek bir şeyler hazırlayayım." der.

Üç yaşlıdan biri, kadına, eşinin evde olup olmadığını sorar. Kadın, eşinin biraz önce çıktığını, şu anda evde olmadığını söyler. Yaşlı adam, başını iki yana sallayarak; "Eşiniz evde değilse, biz de davetinizi kabul edemeyiz", der.

Akşam eşi geldiğinde, kadın karşı kaldırımdaki yaşlı adamlarla arasında geçen konuşmayı anlattır. "Senin evde olmadığını öğrenince, içeri girmek istemediler."  Yaşlı adamların bu davranışlarını öğrenince, kadının eşi üzülür. "Bir bakıversene dışarı",  "Hâlâ oradalarsa, şimdi davet edebilirsin eve." der. 

Kadın kapıyı açar açmaz, karşı kaldırımdaki bembeyaz sakallı üç yaşlıyla yeniden karşılaşır. "Eşim geldi, şimdi evde" der ve onlara davetini yineleyerek; "Yemeğimizi birlikte yemek için sizi şimdi davet edebilir miyim evimize?"

Kadının davetine yaşlılardan biri yanıt verir; "Biz hiçbir eve, üçümüz birlikte gitmeyiz", der ve kısa bir duraksamadan sonra, bir açıklama yaparak; "Sağ yanımdaki bu arkadaşımın adı, zenginliktir. Bu yanımda oturan arkadaşımın adı başarı, benim adım ise sevgidir.”

Kendini ve arkadaşlarını tanıttıktan sonra Sevgi, kadına ilginç bir öneride bulunur ,"Şimdi evinize gidin ve eşinizle başbaşa verip, bir karara varın",  "İçimizden sadece birimizi davet edebilirsiniz evinize. Hangimizi davet etmek istediğinize karar verin, sonra gelin, kararınızı bize bildirin. 

Kadın, Sevginin önerisini eşine anlattığında, adam sevinçten göklere fırlar. "Aman ne güzel, ne güzel",  "Hangisini davet edeceğimizi bize bıraktıklarına göre, biz de içlerinden zenginliği davet ederiz ve evimiz de bir anda zenginliğe kavuşmuş olur."

Eşinin kararı, kadının hiç de hoşuna gitmez. "Başarıyı davet etsek, daha mantıklı bir karar vermiş olmaz mıyız, kocacığım?", der.

Kayınvalidesiyle, kayınpederinin bu konuşmasına, içerideki odada bulunan gelinleri de kulak misafiri olmuştur. Koşarak içeri girer ve o da kendi önerisini söyler; "En doğru karar, sevgiyi davet etmek değil midir?",  "Düşünsenize, evimiz bir anda sevgiye kavuşacak"

Gelinin bu önerisi, kayınpederin de, kayınvalidenin de çok hoşlarına gider. "Tamam, en doğru karar bu olacak"  “Sevgiyi davet edelim..."

Kadın kapıyı açar ve üç yaşlıya birden sorar; "İçinizde hanginiz sevgiydi? Onu davet etmeye karar verdik. Lütfen buyursun..."

Sevgi ayağa kalkar, eve doğru yürümeye başlar. Arkadaşları da ayağa kalkar ve sevginin arkasından, onlar da eve doğru yürümeye başlarlar. Kadın, büyük bir şaşkınlık ve heyecan içinde, Zenginlikle Başarıya sorar; "Siz niçin geliyorsunuz? Ben yalnız sevgiyi davet etmiştim."

Kadının bu sorusuna, üç yaşlı birlikte yanıt verirler; "Eğer içimizden yalnız zenginliği ya da başarıyı davet etmiş olsaydınız, davet edilmeyen ikimiz dışarıda bekleyecektik. Fakat siz sevgiyi davet ettiniz. Bu durumda üçümüz birden gelmek zorundayız evinize."

Ve kadının "Niçin?" diye sormasını beklemeden, zenginlik ve başarı sözlerini şöyle sürdürdüler: "Çünkü sevginin olduğu her yerde,  zenginlik ve başarı da her zaman, onun yanında olur.

 

SON EKLENENLER

Üye Girişi