Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

YAHYA AKENGİN KİMDİR?

 

Şair (1946 —>). Bayburt'ta doğdu. Ortaöğrenimini Erzurum İlköğretmen Okulu'nda, yükseköğrenimini Ankara Gazi Eği­tim Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde tamamladı. Ortaokul ve liselerde, Gazi Eğitim Enstitüsü'nde bitirdiği bö­lümde Türkçe ve edebiyat öğretmenliği yaptı. Genellikle Hi­sar dergisinde yayımladığı şiirlerle tanınan Akengin'in üç ki­tabı var: İstesen (1969), Akşamla Gelen (1973), Çağ Sürgünü (1977, Türkiye Milli Kültür Vakfı Jüri Özel Armağanı, 1979).

KAYNAKLAR: Şükran KURDAKUL (Şairler ve Yazarlar Sözlüğü).

 

YAHYA AKENGİN KİMDİR?

Yahya Akengin (1946- ) Yazar ve şair.

Bayburt'ta doğdu. Erzurum Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünü bitirdi, daha sonra edebiyat lisansını tamamladı.1967'de başladığı edebiyat öğretmenliğini orta öğretimde, Gazi Eğitim Enstitüsü'nde ODTÜ'de sürdürdü.1979'da Kültür Bakanlığı Baş Müşavirliği'ne, 1985 yılında TRT Ankara Radyosu Tiyatro ve Eğlence Yayınları Müdürlüğü'ne atandı, TRT Televizyon Dairesi başkanlığı uzmanlığında bulundu.Şiir,roman ve tiyatro türlerinde 15 eseri yayımlandı.Eserleri dolayısıyla 9 ödül aldı.1992 yılında "Oğuz dede" Romanına Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Sanat Ödülü verildi.Sarkaç romanı ise İstanbul Tuzla Belediyesi 700.Yıl roman armağanlarını kazanan eserler arasına girdi.

Yahya Akengin, aynı zamanda yazarların Meslek Odası konumundaki İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği) ‘nin başkanlığını yaptı.Halen Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜSAV) başkanı.

1968 yılında başladığı yazı hayatını Hisar, Türk Edebiyatı, Doğuş Edebiyatı, Milli Kültür,Boğaziçi ve Türk Dili Dergilerinde sürdürdü. Baı günlük gazetelerde de tiyatro,sinema,kitap eleştirileri ve gezi notları yayınlandı,Eserleri çeşitli Üniversitelerde lisans tezi olarak ele alınan Akengin birçok uluslararası toplantılara Türkiye'yi temsilen katıldı.(Struga şiir festivali,Liege Şiir Bienali,Bağdat Mirbet Şiir Festivali,Ttaristan Şiir Bayramı vb.)

Türkiye radyolarında çok sayıda Radyo Tiyatrosu yayınlanan Akengin‘in senaryo çalışmaları da bulunmaktadır.1980 - 1985 yılları arasında Bakanlıklar arası Film ve Senaryoları Değerlendirme Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

Akengin ‘in eserlerine M.E.B. Talim Terbiye Kurulu Kararıyla Lise ders kitaplarında yer verilmektedir. "Eski Çarıklar" ve"Aile Bağları" İsimli Tiyatro Eserleri Türkiye'nin hemen her yerinde ve KKTC ‘de sahnelendi.

Eserleri;

Şiir:
İstesen
Akşlamla Gelen
Çağ Sürgünü
Saatler ve Çehreler
Ötelerden Kimselere Anlatamadım
Sözümüz Var

Roman:
Özlem Yokuşları
Dönüş Acıları
Yaralı Dağlar
Oğuz Dede
Sarkaç

Tiyatro:
Enver Paşa ve Büyük Ümitler
Eski Çarıklar
Aile Bağları

Radyo Oyunları:
Ceylan Vurmak
Torosların Öbür Yüzü
Plevne Günleri
Nene Hatun
Şirket Koltuğu

 

İLGİLİ İÇERİK

YAHYA AKENGİN ŞİİRLERİ

ŞİİRLER

YAHYA AKENGİN HAYATI ve ESERLERİ

YAHYA AKENGİN ŞİİRİ

 

 

SON EKLENENLER

Üye Girişi