Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

MEHMET RAGIP KARCI HAYATI ve ESERLERİ

Mehmet Ragıp Karcı: Doğumu: 1945, Siverek.
Türk Sinema Yönetmeni ve Şair.

Erzincan'da Askerî Lisede okudu. Ziya Gökalp Lisesi ve Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nden mezun oldu. Devlet memuru olarak çalıştı. TRT'ye kamera asistanı olarak girdi ve stüdyo kamera servisinde çalıştı. Daha sonra yapımcı-yönetmen olarak Eğitim-Kültür Programları Müdürlüğü'nde görev aldı ve bu görevindeyken emekliye ayrıldı.
Alevi camiasında "Yezid Dede" adıyla da anılan Mehmet Ragıp Karcı (TRT'de kameramanlık yaptığı yıllarda, bir gün cemleri görüntülemeye gittiğinde, daha çok toy olan bir dedenin birçok cem erkanını bilmediğini ve yanlış yaptığını görünce, müdahale edip cemi kendisi yönetmiş, o günden sonra da, hem yeni cemler yönetmiş, hem de musahipleri olmuştur), şairliğinin ve yönetmeliğinin yanı sıra, bir saz yapım ustasıdır.

Ragıp Karcı, Davud Sulari, İsmail Daimi, Tezi Fehmi gibi büyük saz ustalardan saz çalmayı ve türküyü öğrenmiş, 1966 yılında Türkiye çapında düzenlenen bir saz çalma yarışında Orhan Gencebay, Cinucen Tanrıkorur ve Arif Sağ'ın ardından derece almıştır.

Risal-i Nur ekolüyle 1960'ların başında tanışmış olan Karcı, aynı zamanda Osmanlıca'yla da yakından ilgilenmektedir. Risale'ler, onun Osmanlıca'ya olan merakının kaynağıdır. Osmanlıca'yı çok iyi bilen Karcı, Türkiye Yazarlar Birliği'nde gençlere ücretsiz Osmanlıca dersi vermektedir.

Necip Fazıl Kısakürek'le de tanışmış olan Karcı, şairin ölümüne yakın "Bana Urfalı o çocuğu, Memed'i bulun, bir sırrım var, ancak ona emanet edebilirim." diyerek kendisini çağırtması üzerine, şairin ziyarete gitmiştir. Necip Fazıl en yakınındakilere, hatta eşine dahi söylemediği sırrını Karcı'ya emanet ettikten kısa süre sonra vefat etmiştir. Bu konuda Karcı, "O sır benimle birlikte mezara gidecek." demektedir.

Filmleri:

    Yeni Bir Sevda Süleymanı (1986)
    Bir Başkasının Kitabı (1996)

Belgeselleri:

    Dört Mevsim Ilgaz (1995)
    Yusufeli İçin Methiye (1998)

Kaynak: Vikipedi

İLGİLİ İÇERİK

SEN- MEHMET RAGIP KARCI

ARA SÖZLER -MEHMET RAGIP KARCI

KAİNATIN EFENDİSİNE - MEHMET RAGIP KARCI

YÜREĞİ GERİLMİŞ DELİNİN İPİNİN ÇEKİLMESİNİ ANLATIR - MEHMET RAGIP KARCI

MEHMET RAGIP KARCI DİĞER ŞİİRLERİ

 

Üye Girişi