Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

YAVUZ BÜLENT BAKİLER HAYATI ve ESERLERİ

Yavuz Bülent Bakiler kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: Şair ve yazar. 23 Nisan 1936, Sivas doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Sivas, Gaziantep ve Malatya’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitir­ dikten (1960) sonra kısa bir süre Yeni İstanbul gazetesinde çalıştı. TRT Ankara Radyosu Merkez Program Dairesi Başkanlığında operatör olarak görev yaparken çeşitli kültür programları hazırladı ve sundu. (1964-68). Sivas’ta avukatlık yaptı (1969-75). İl başkanlığı görevinde bulunduğu Adalet Partisinden belediye başkanı ve milletvekili adayı gösterildi. Başbakanlık Toprak ve Tarım Reformu Müsteşarlığında hukuk müşavirliği (1975-76) ve bir süre Ankara Televizyonunda çalıştıktan (1976-79) sonra Kültür Bakanlığı müsteşar yardımcılığı (1979-80) görevlerinde bulundu. IZ Eylül’den sonra müşavir kadrosuna atandı ve 199Z’ye kadar bu bakanlıkta hizmetini sürdürdü. İki yıl Başbakanlık müşaviri olarak görev yaptıktan sonra 1994’te kendi isteğiyle emekli oldu. Çalışmalarını İstanbul’da sürdürdü.

Liseden mezun olduğu yıl (1953) Türk Sanatı dergisinde çıkan ilk şiirinin ardından, şiirleri mahalli dergi ve gazeteler ile üniversite öğrenciliği yıllarında arkadaşlarıyla birlikte çıkardığı Kopuz ve bir süre yazı işleri müdürlüğünü yaptığı Orkun ve Türk Edebiyatı (1980) dergilerinde çıktı. Türkiye ve Tercüman gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Samanyolu televizyonuna Türkçe’nin doğru ve güzel kullanılması konulu “Sözün Doğrusu” isimli bir program hazırladı ve sundu. “Sözün Doğrusu” programı ve yeni Türk Cumhuriyetlerini konu aldığı TV programları nedeniyle çeşitli kuruluşlarca çok sayıda ödüle layık görüldü. Orkun, Hisar ve Türk Edebiyatı dergilerinin en dikkati çeken şairleri arasında yer aldı.

 Edebi Kişiliği
Lise yıllarında başlayan edebiyat aşkının ilk filizlerini liseden mezun olduğu 1953 yılında Türk Sanat dergisinde çıkan şiiri ile aldı. Ardından şiirleri dergi ve gazetelerde hızla yayınlanmaya başladı. Hisar dergisi şairlerinden olan Yavuz Bülent Bâkiler Tercüman ve Türkiye gazetelerinde uzun süre köşe yazarlığı yaptı. Türkiye gazetesindeki görevinden 24 Mart 1923 yılında ayrıldı. Şiir, anı, inceleme, gezi yazısı alanlarında önemli eserler veren sanatçı aynı zaman çeşitli gazete ve dergilerde görev yaptı.
 
ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Yalnızlık (1962)
– Duvak (1971)
– Seninle (1986)
– Harman (2000)

GEZİ NOTLARI
– Üsküp’ten Kosova’ya
– Türkistan Türkistan

İNCELEME YAZILARI
– Şiirimizde Ana
– Sivas'a Şiir
– Âşık Veysel
– Elçibey
– Mehmet Akif'te Çağdaş Türkiye İdeali
– Sözün Doğrusu 1-2
– Sevgi Mektupları
– Gidenlerin Ardından
– Arif Nihat Asya İhtişamı

 

İLGİLİ  İÇERİK

YAVUZ BÜLENT BAKİLER ŞİİRLERİ

ŞİİRLER

YAVUZ BÜLENT BAKİLER

ŞAŞIRDIM KALDIM İŞTE AÇIKLAMASI -YAVUZ BÜLENT BAKİLER

SON EKLENENLER

Üye Girişi