Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

KAHRAMAN FERDİNAND -DURSALİYE ŞAHAN

İlk duyduğumda ‘asparagas’ dedim. Boğa gibi bir kara hayvanının denize atlaması… Hem de azgın sulara… Yok artık!

Elbette asıl mağdur sahipti. Aman ne çaresiz görünüyordu öyle? Sanki satır onun boynuna inecekmiş gibi.

Ertesi gün, “Efenim kaçak boğayı balıkçı kayıklarından görenler olmuş. İnsan boyundaki o dalgalar arasında kulaç atmaya pardon yüzmeye devam ediyormuş.” haberleri gelmeye başladı.

Tabi tabi, yunus balıkları da yol göstermiştir!

Asi, kural tanımaz boğamız bayramın dördüncü günü, 23 kilometre uzaklıktaki Trabzon’un Sürmene ilçesi sahilinden çıktığında ‘nasıl yaa?’ moduna geçmiştik. Haber gerçek görünüyordu. Akıl alır gibi değildi ama işte bayramı atlatmış, muzaffer bir edayla bakıyordu ekrandan.

Biz şaşkın şaşkın düşünürken pat diye Haluk Levent devreye girdi. –Zaten ondan başkası da olamazdı- Bastırdı parayı, boğanın koruyucu meleği oldu. Güvenli bir çiftliğe emanet edilip, kılına bile zarar gelmeyecekti. Oh ki ne oh… Hem artık onun bir adı vardı. Ferdinand. Yakışır…

“Ferdinand’ı gidip görmek çok mu absürt olur?” sorusuna takılanlar oldu. Kim bilir o günlerde koşa koşa gidip Ferdinand’a sarılmak isteyen kaç insandık?

Ferdinand’lar yalnız değildir ruh hali ile dolaşırken İnci Gürbüzatik sosyal medyadan “Bunun öyküsü yazılmalı” dedi. Ne şahane bir fikir? “Ne duruyoruz? Haydi yazalım!” diyerek başladık.

Bir çırpıda 22 yazar bir araya gelip, öykü dosyası oluşturduk.
Oluşturduk da, ortak kitap çıkarmak sanıldığı kadar kolay değildir. Duyurulması, öykülerin toplanması, edit edilmesi, yayıncı aranması, birilerine niye bir boğadan yola çıkarak, içinden hayvan dostlarımızın geçtiği öyküler yazdığımızı anlatmak sahiden hiç kolay olmadı.

Kahraman Ferdinand bizim canımız, özgürlüğümüzün bir parçası. Biz aşağıda ismi bulunan 22 yazar, öykülerimizi doğaya ve barışa ithaf ediyoruz.

Atiye Güner, Aycan Saraçoğlu, Cemil Uslu, Dursaliye Şahan, Güler Kalem, Gülsüm Öz, Handan Ünlü Haktanır, Hatice Dökmen, İnci Gürbüzatik, Kazım Altan, Leyla Serpil, Muhsin Boz, Münevver İzgi, Nilgün Çelik, Sibel Unur Özdemir, Sıla Ayman, Şükran Günay, Süreyya Köle, Tuncay Bilecen, Yasemin Coşkan, Zafer Doruk, Zeynep Alanç.

 

SON EKLENENLER

Üye Girişi