Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

BOZKURTLARIN ÖLÜMÜ ÖZETİ - HÜSEYİN NİHAL ATSIZ

Türü: Roman

Yazarı: Hüseyin Nihal Atsız

Kişileri: Kür Şad, İşbara Alp, Yamtar, Kara Kağan, Çuluk Kağan, İçing Katun

ÖZET

Nihal Atsız'ın bu romanında, genel olarak Göktürkler dönemindeki Türk yaşantısı ve töresi, tarihî olaylarla canlandırılmıştır. Çin’e yapılan akınlar ve çerilik, romanın temelini oluşturmaktadır. Göktürkler, zamanla güçlenir ancak Çin Tang Hanedanlığı da boş durmaz. Çuluk Kağan, Çin akını öncesinde, Çinli eşi İçing Katun tarafından zehirlenerek öldürülür. Yerine geçen Kara Kağan da aynı hatunu alınca işler içinden çıkılmaz bir hâl alır ve kırılmalar başlar.
Zamanla güçsüzleşen Göktürkler, Çinlilerle yapılan bir savaşta yenilirler ve esir düşerler. Çinliler, Göktürkleri asimile ederek ortadan kaldırmak isterler.
Çuluk Kağan'ın küçük oğlu Kür şad, uzun süren Çin esaretinde kalmasına ve baskılara rağmen kimliğini korumaktadır. Kür şad, Çin hükümdarını kaçırmayı ve Çin'deki Göktürklerle bu hükümdarı değiş tokuş yapmayı, bu da mümkün olmazsa hükümdarı öldürmeyi planlar. Her türlü baskıya ve olumsuzluklara katlanan Kür Şad, yanındaki kırk yiğitle birlikte ihtilal çıkarır, Çin sarayını basar ve onlara Türklerin bağımsızlığını haykırır. Kür Şad ve kırk yiğidi kanlarının son damlasına kadar savaşarak adlarını tarihe yazdırırlar. Kür Şad'ın kaçıp kurtulan oğlu, daha sonra kurulacak olan II. Göktürk Devleti'nin kurulmasında etkili olacaktır. Bozkurtların Dirilişi, bu romanın devamı niteliğindedir.

SON EKLENENLER

Üye Girişi