Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

 DÜRÜSTLÜK

Bir zamanlar, Uzak Doğu'da, artık yaşlandığını ve  yerine geçecek birini seçmesi gerektiğini düşünen bir imparator  varmış. Yardımcılarından ya da çocuklarından birini seçmek yerine; kendi  yerine geçecek kişiyi değişik bir yolla seçmeye karar vermiş. Bir gün,  ülkesindeki tüm gençleri çağırmış ve:  "Artık tahttan inip yeni bir imparator seçme vakti  geldi. Sizlerden birini seçmeye karar verdim." demiş.  Gençler şaşırmışlar, ancak o sürdürmüş:  "Bugün hepinize birer tohum vereceğim. Bir tek tohum... Ama bu çok özel bir tohum. Evlerinize gidip  onu ekmenizi, sulayıp büyütmenizi istiyorum. Tam bir  yıl sonra büyüttüğünüz o tohumla buraya geleceksiniz.  Sizi, yetiştirdiğiniz o tohuma göre değerlendirip,  birinizi imparator seçeceğim."  Saraya çağırılan gençlerin arasında Ling adında biri de varmış.  O da diğerleri gibi tohumunu almış...  Evine gidip heyecanla olayı annesine anlatmış.  Annesi bir saksı ve biraz toprak bulup, onun tohumu  ekmesine yardım etmiş. Sonra birlikte dikkatlice  sulamışlar. Her gün sulayıp büyümesini bekliyorlarmış.  Yeterince zaman geçtikten sonra diğer gençler  tohumlarının ne kadar büyüdüğünü anlatırken, Ling  hayal kırıklığı içinde, kendi tohumunda hiçbir  değişiklik olmadığını görüyormuş.  Üç hafta, dört hafta, beş hafta geçmiş... Hâlâ hiçbir  gelişme yokmuş. Diğerleri yetişen bitkilerinden söz  ederken Ling çok üzülüyormuş. İmparatorun onu  beceriksiz sanmasından çok endişeleniyormuş.

Arkadaşlarına da hiçbir şey diyemiyor, sabırla  bekliyormuş.  Sonunda bir yıl bitmiş ve gençlerin yetiştirdikleri  bitkileri imparatorun huzuruna götürecekleri gün gelip çatmış.  Ling, annesine boş saksıyı götüremeyeceğini  söyleyince, annesi ona cesaret verip; saksısını  götürüp dürüst bir şekilde olanları imparatora  anlatmasını istemiş. Ling, pek istemese de, annesinin  sözünü tutmuş ve boş saksıyla saraya gitmiş.  Saraya varınca arkadaşlarının yetiştirdiği bitkilerin güzellikleri karşısında şaşırmış.

Sonra imparator gelmiş ve tüm gençleri selamlamış.  Ling, arkalarda bir yerlere saklanmaya çalışıyormuş. "Ne büyük bitkiler, çiçekler ve ağaçlar  yetiştirmişsiniz. Bugün biriniz imparator olacak."  demiş imparator.

Aniden arkada elinde boş saksısıyla Ling'i fark etmiş.  Hemen muhafızlarına onu öne getirmelerini emretmiş.  Ling çok korkmuş. "Sanırım beceriksizliğimden dolayı  beni öldürtecek."

Ling öne geldiğinde imparator adını sormuş.  "Adım Ling." demiş.

Diğer gençler gülüşüp onunla alay etmeye başlamışlar. İmparator onları  susturmuş. Ling'e ve elindeki saksıya dikkatle bakıp kalabalığa doğru  dönmüş. "Yeni imparatorunuzu selamlayın. Adı Ling!" demiş.  Ling inanamamış. Çünkü tohumunu yeşertememiş bile,  nasıl imparator olurmuş?...

İmparator devam etmiş:  "Bir yıl önce burada herkese bir tohum verdim. Siz  ekip, sulayıp bir yıl sonra getirecektiniz. Ama  hepinize kaynamış tohum vermiştim. Asla büyüyemeyecek  olan... Ling'in dışında herkes ağaçlar, bitkiler ve  çiçekler getirdi; çünkü tohumun büyümediğini fark  edince hepiniz onu bir başka tohumla değiştirdiniz.  Sadece Ling içinde benim verdiğim tohum olan boş  saksıyı getirme cesaret ve dürüstlüğünü gösterdi.  Beklentisi gerçekleşmeyince umutsuzluğa kapılsa da, dürüstlüğünden  vazgeçmedi... Onun için yeni imparatorunuz o olacak!"

Üye Girişi