Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Karamanoğlu Mehmet Bey'i arıyorum. Göreniniz, bileniniz, duyanınız var mı? Bir ferman yayınlanmıştı:

"Bu günden sonra, divanda, dergâhta, bârgâhta, mecliste, meydanda Türkçeden başka dil konuşulmaya" diye hatırlayanınız var mı?

Dolanın yurdun dört bir yanını, çarşıyı, pazarı, köyü, şehri, fermana uyanınız var mı?

Nutkum tutuldu, şaşırdım merak ettim, dolandığınız yerler­deki Türkçe olmayan isimlere, gördüklerine, duyduklarına üzüleni­niz var mı?

Tanıtımın demo, sunucunun spiker, gösteri adamının showmen, radyo sunucusunun diskjokey, Hanım ağanın, firstlady oldu­ğuna şaşıranınız var mı?

Dükkanın store, bakkalın market, torbanın poşet, mağazanın süper, hiper, gross market, ucuzluğun, damping olduğuna kananınız var mı?

İlan tahtasının billboard, sayı tablosunun skorboard, bilgi alı­şının brifing, bildirgenin deklarasyon, merakın, uğraşın hobby ol­duğuna güleniniz var mı?

Bırakın eli, özün bile seyrek uğradığı, beldelerin girişinde welcome, çıkışında goodbye okuyanınız var mı?

Korumanın, muhafızın, body guard, sanat ve meslek pirleri­nin duayen, itibarın, saygınlığın, prestij olduğunu bileniniz var mı?

Sekinin, alanın platform, merkezin center, büyüğün mega, küçüğün mikro, sonun final, özlemin hasretin, nostalji olduğunu öğreneniz var mı?

İş hanımızın plaza, bedestenimizin galeria, sergi yerlerimizi, center room, show room, büyük şehirlerimizi, mega kent diye ge­zeniniz var mı?

Yol üstü lokantamızın fast food, yemek çeşitlerimizin menü, hesabını, adisyon diye ödeyeniniz var mı?

iki katlı evinizi dubleks, üç katlı komşu evini tripleks, köşk­lerimizi villa, eşiğimizi antre, bahçe çiçeklerini flora diye koklaya­nınız var mı?

Sevimlinin sempatik, sevimsizin antipatik, vurguncunun spe­külatör, eşkiyanın mafya, desteğe, bilemediniz koltuk çıkmağa, sponsorluk diyeniniz var mı?

Mesireyi, kır gezisini picnic, bilgisayarı computer, hava yas­tığını air bag, eh pek olasıcalar, oluru, pekalayı, okey diye konuşa­nınız var mı?

Çarpıcı önemli haberler, flash haber, yaşa, varol sevinçleri, oley oley, yıldızları, star diye seyredeniniz var mı?

Virvirik dağının tepesindeki köyde, cafe show levhasının al­tında, acının da acısı kahve içeniniz var mı?

Toprağımızı, bayrağımızı, inancımızı çaldırmayalım derken, dilimizin çalındığını, talan edildiğini, özün el diline özendiğine, içi yananınız var mı?

Masallarımızı, tekerlemelerimizi, atasözlerimizi unuttuk, şarkılarımızı, türkülerimizi, ninnilerimizi kaybettik, Türkçemiz el­den gidiyor, dizini döveniniz var mı?

Karamanoğlu Mehmet Bey'i arıyorum, Göreniniz, bileniniz, duyanınız var mı? Bir ferman yayınlamıştı ...

Hayal meyal hatırlayıp da, sahip çıkanınız var mı?

ALEV ALATLI

 

SON EKLENENLER

Üye Girişi