Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

AĞRI DAĞI EFSANESİ ÖZETİ - YAŞAR KEMAL


Türü: Roman


Yazarı: Yaşar Kemal


Kişileri: Ahmet, Gülbahar, Safi Mahmut Han, Demirci Hüso, Memo, Yusuf

ÖZET

Bir gün Ahmet'in evinin önüne üzerinde güneş işlemeli eyeri olan bir kır at gelir ve bir süre orada bekler. Ahmet, atı kendi kısmeti diye düşünerek sahiplenir. Atın Beyazıt Paşası Mahmut Han'a ait olduğu anlaşılır. Mahmut Han, atını ister ama Ahmet atı vermek istemez. Ağrı geleneklerine göre de atın Hak'tan bir yadigâr olduğu düşünülür. Bunun üzerine Mahmut Han, Ahmet'i zindana attırır. Burada Paşanın kızı Gülbahar ile Ahmet arasında aşk başlar.
Mahmut Han, Ahmet'i öldürmek ister. Gülbahar da Ahmet'i kurtarmak için zindancıbaşı Memo'dan yardım ister. Memo da Gülbahar'a saçının bir telini vermesi karşılığında yardım eder ve Ahmet'i zindanın dışına çıkarır. Bunu öğrenen Paşa, Memo'yu öldürür. Halk ayaklanır, Ahmet'in arkasında durur.
Halktan çekinen Mahmut Han, Ahmet'e Ağrı Dağı'nın başında ateş yakabilirse kızını kendisine vereceğini söyler. Bunu kabul eden Ahmet yola çıkar. Halkın baskısına dayanamayan Mahmut Han, Ahmet'i affettiğini söyler. Bir müddet sonra Ağrı Dağı'nın tepesinden bir ışık yükselmeye başlar. Ahmet, Gülbahar'ı alır. Giderlerken Küp Gölü'nün yakınlarında bir mağarada konaklarlar.
Ahmet durgunlaşır, Gülbahar'a Memo'ya ne verdiğini sorar. Gülbahar hiçbir şey vermediğini söylese de Ahmet ona inanmaz. Her şeyi anlamıştır. Tahir ile Zühre, Kerem ile Aslı gibi halk hikâyelerinde görünenlere benzeyen engellerle karşılaşan bu sevda, Ahmet'in dağda bir deprem yüzünden, yamaçtaki Küp Gölü'nün derinliklerinde yitip gitmesiyle, mutsuz, acılı bir şekilde sona erer.

yayın denizi

İLGİLİ İÇERİK

EFSANE NEDİR ve ÖRNEKLERİ

ANADOLU EFSANELERİ

ANKARA'DA HACETTEPE-EFSANE ÖRNEĞİ

KEREM İLE ASLI EFSANESİ - EFLATUN CEM GÜNEY

PROMETEUS, ZEUS EFSANELERİ YUNANLARIN MI?-MİRZA HACIYEV

KÖROĞLU SIRRI : EFSANEDEN HAKİKATE-MİRZA HACIYEV

SİMURG EFSANESİ

SARI KIZ EFSANESİ

KEREM İLE ASLI EFSANESİ

SON EKLENENLER

Üye Girişi