Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ANKARA EKSPERESİ ÖZETİ - ESAT MAHMUT KARAKURT


ADI: Ankara Ekspresi

YAZARI: Esat Mahmut KARAKURT

YAYIN EVİ VE ADRESİ: İnkılâp ve Ata Kitap Evleri, Ankara Cad. No:95 İSTANBUL

BASIM YILI: 1981

KİTABIN KONUSU: Türk istihbaratçıları ve Alman ajanları arasında geçen bir casusluk öyküsü.

KİTABIN ÖZETİ:

Türk ordusunun gözü pek istihbarat subaylarından Binbaşı Seyfi ile Alman ajanları arasında İstanbul-Ankara hattında geçen bir casusluk öyküsü bu. Dönemin güçlü devleti Almanya, Türkiye'yi de istila etmek istemektedir. Bu amaçla, aralarında çok güzel bir kadın olan Frolein Hilda'nın da bulunduğu en gözde elemanlarıyla İstanbul'a gelirler. Harekâtın başlama parolası "Ankara Ekspresidir.

Seyfi’nin görevi Almanya’nın faaliyetlerini durdurmaktır. Seyfi ile Frolein Hilda ilk defe Alman hastanesinde karşılaşırlar. Seyfi hastanenin bir cephane yeri olduğu haberini doğrulamak için doğum yapmak üzere olan bir kadınla hastaneye yerleşmiştir. Hilda ise bir kadın doğum uzmanı olarak hastahanede bulunmaktadır.

Seyfi normal çevrede havaalanı yapan bir muteahhit olarak tanınmaktadır ve birçok İngiliz ile de tanışıklığı vardır. Alman ajanlarının başında olan Albay Seyfi’nin bir ajan olduğunu düşünüyor ve düşüncesinin doğrulanması görevini Hilda’ya veriyor. Albay, Hilda ile Seyfi’yi Ankara Palas Otel’de buluşturuyor. Hilda gördüğü adamın hastahanede gördüğü kişi olduğunu anlayınca albayın düşüncelerinin doğruluğu ortaya çıkıyor.

Bu arada almanlar kendi kamplarında yetiştirdiği askerlerini gizlice Türkiye’ye sokmaya çalışmaktadır. Seyfi bu faaliyetleri engellemek için bir ihbar üzerine Karadeniz’de bir alman şilebini durduruyor ve askerlerin arasında Frolein Hilada’nın da olduğunu fark ediyor. Askerleri gemiyle tekrar Almanya’ya gönderiyor fakat Frolein Hilda’yı esir alıyor. Amacı daha önce Almanlar tarafından esir alınan bir İngiliz ajanını kurtarmaktır. İngiliz ajanının karşılığında Hilda'yı serbest bırakır. Bu arada Hilda Seyfi’ye delice âşık olmuştur.

Takas bittikten sonra bütün Alman ajanları yakalanır ve Almanya’ya geri gönderilmek üzere bir tren tahsis edilir. Alman albayı işlerinin bozulmasından dolayı Seyfi’ye büyük bir kin beslemektedir. Almanya’ya gönderilmeden önce Hilda’dan Seyfi’yi öldürmesini ister. Hilda gidecekleri akşam Seyfi’ye kendisini son bir kez görmek istediğini söyler ve Seyfi de bu teklifi kabul eder. Hilda o gece Seyfi’yi öldürmek için eve gider fakat aşkından dolayı onu öldürmeyi bir türlü başaramaz ve Seyfi’den kendisini karılığa kabul etmesini ister. Çünkü geri döndüğünde kendisinin öldürüleceğinin düşünmektedir.

Seyfi de Hilda'nın güzelliğinden etkilenmiş ve ona âşık olmuştur. Hilda’nın teklifini kabul eder ve onunla evlenir..

 

KİTAPDAKİ OLAYLARIN ve ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Seyfi çok iyi Almanca bilen kültürlü, zeki bir Türk zabitidir ve çok yakışıklıdır

Hilda asil bir aileden gelen idealist ülkesine bağlı güzelliği göz kamaştırır bir bayandır

KİTABIN ANA FİKRİ

Türklerin inatçı, cesur şerefine düşkün bir millet oluşu.

 

KİTAP HAKKINDAKİ ŞAHSİ GÖRÜŞLER:

Kitap, tasvirlerle süslenmiş olay örgüleri çok iyi düzenlenmiş ve aynı zamanda ilk casusluk romanı olmasından dolayı herkes tarafından zevkle okunacak bir kitap..

 

YAZAR HAKKINDA KISA BİLGİ:

ESAT MAHMUT KARAKURT

Esat Mahmut Karakurt, birbiri ardına yazdığı aşk ve macera konulu romanlarıyla, yaşadığı dönemin en çok okunan yazarlarından biriydi. 1902 İstanbul doğumlu yazarın, iyi bir eğitim aldığını görüyoruz. 1924 yılında Diş Hekimliği Okulunu, 1930 yılında ise Hukuk Fakültesini bitiren yazar, gazetecilik, öğretmenlik, milletvekilliği ve senatörlük görevlerinde bulunduktan sonra, 1977 yılında bir beyin kanaması sonucunda aramızdan ayrıldı.

Esat Mahmut Karakurt'un yazdığı yıllarda, romancılığımızın birkaç koldan ilerlediği görülür. Bir yanda milli edebiyat akımı temsilcilerinin, bir yanda toplumcu çizgideki yazarların ve son olarak aşk/macera temalarını işleyen romancılarımızın ard arda eserler verdiği bu dönemde, onun tercihi, cumhuriyet ideolojisine uygun aşk ve macera öyküleri yazmak olmuştu. Tam anlamıyla ilk Türk casusluk romanı olan “ANKARA EKSPRESİ”ni de o yazmıştır.

 

ESAT MAHMUT KARAKURT’un YAYINLANMIŞ KİTAPLARI:

 • VAHŞİ BİR KIZ SEVDİM 1926
 • ÇÖLDE BİR İSTANBUL KIZI 1926
 • DAĞLARI BEKLEYEN KIZ 1936
 • ALLAHAISMARLADIK 1936
 • ÖLÜNCEYE KADAR 1937
 • SON GECE 1938
 • KADIN SEVERSE 1939
 • İLK VE SON 1940
 • KOCAMI ALDATACAĞIM 1940
 • SOKAKTAN GELEN KADIN 1945
 • ANKARA EKSPRESİ 1946
 • BİR KADIN KAYBOLDU 1948
 • ÖMRÜMÜN SON GECESİ 1950
 • ERİKLER ÇİÇEK AÇTI 1952
 • SON TREN 1954
 • KADIN İSTERSE 1960

SON EKLENENLER

Üye Girişi