Kullanıcı Oyu: 1 / 5

Yıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

SOL AYAĞIM ÖZETİ -CHRISTY BROWN

Engelli bir kişinin yaşam mücadelesini anlatan eser, otobiyografik bir romandır.

Başlıca Kahramanlar

Christy: Romanın başkahramanıdır. Engelli olmasına rağmen annesinin yardımı ve iradesiyle çok önemli işler yapan, idealist bir kişidir.
Bay Brown: Chirsty'nin babası.
Bayan Brown: Christy'nin annesi.
Tony: Christy'nin ağabeyi.
Peter: Christy'nin ağabeyi.
Eamonn: Christy'nin erkek kardeşi.
Mona: Christy'nin kız kardeşi.
Katriona Delauhant: Christy'e yardımcı olan, Christy'nin çok sevdiği bir kişidir.
Bay Guthrie: Christy'e yazarlık konusunda yardım eden öğretmenidir.

 

KONUSU

Eser, bir oto biyografi çalışmasıdır. Beyin felci geçiren İrlandalı yazar, ressam ve şair Christy Brown beyin felci geçirerek doğmuş, dünyaya geldiğinde Sadece sol ayak parmaklarını kımıldatabilen özürlü ve engelli bir çocuktur. Hayatı idame ettirebilmek için okumayı öğrenmek, bazı şeyleri kendi kendine yapabilmek için bazı zorlukları aşmak zorundadır. Eser beyin felçli olarak dünyaya gelen yazarın yaşadığı zorlukları ve iradesi ile üstesinden gelebildiği güçlükleri konu edinmektedir.

ANA FİKRİ

Azmin elinden hiçbir şey kurtulmaz. Hayata olan bağlılığımız ve kendimize olan inancımızla imkânsız gözüken pek çok şeyi başarmamız mümkündür.

ÖZET

Christy, 5 Haziran 1932'de Rotunda Hastanesinde dünyaya gelmiştir. Brown ailesinin çocuğu olan Christy'nin 13 kardeşi vardır. Aslında daha çok kardeşi olan Christy'nin diğer kardeşleri vefat etmiştir. Babası bir duvar ustasıdır.

Christy, doğar doğmaz annesi onda birtakım garipliklerin olduğunu anlamıştır. Çok zor doğan Christy, dört aylıkken bazı acayiplikler göstermeye başlamıştır. Kafasını tutamaz, altı aylıkken etrafında bir sürü yastıkla durabilir.

Bunun üzerine ailesi onu doktora götürür. Doktor onun beyinsel özürlü olduğu teşhisini koyar ve durumunun ümitsiz vaka olduğunu ifade eder. Annesi çok üzülür. Çocuğunun bir et ve kas yığını olmadığı konusunda ısrar eder ve onun bedeni çalışmasa da zekâsının çalıştığı ümidini hiç kaybetmez. Onun bakımını üstlenir.

Bayan Brown sabırla Christy'ye bir şeyler öğretmeye çalışır. Fakat Christy'de en ufak bir zekâ belirtisi yoktur. Bir gün, Christy kardeşlerinin kullandığı sarı bir tebeşire uzanıverir. Bu, onun ilk hareketidir. Bütün aile şaşkınlıkla ona bakar.

Bayan Brown bundan dolayı ümide kapılarak Christy'ye 'A' harfini çizmeyi öğretir ve ardından da zorlu bir süreçle okuma yazmayı öğretmeyi başarır. Christy, sol ayağı ile artık resim de çizebilmektedir. Atık hayata yeni bir başlangıç yapmıştır.

Christy, gazetede gördüğü bir resim yarışmasına katılmış ve bu yarışmada birinci olmuş. Bu resim yarışması, Christy'nin tedavisinin başlangıcıdır.

Bir gün, Christy, kendisi gibi engelli kişilerle kutsal Lourdes kasabasına gider. Orada, ismini 'Olgun Kiraz' koyduğu hemşireden çok hoşlanır, onunla çok iyi anlaşır. Tedavilerin Christy'ye çok faydası olmuştur. Uzun bir tedavi sürecinden sonra yeniden yazmaya başlamıştır.
Sonunda Christy, hayatını anlatan bir kitap yazmaya karar verir ve bunun için Dr.Collis'ten yardım ister. Dr.Collis, Christy'yi yeni öğretmeni Bay Guthrie ile tanıştırır. Bay Guthrie, Christy’nin yazdığı kitabın ilk iki bölümünü Burl Ives’in konserinde okur.

 

CHRİSTY BROWN

22 çocuklu bir ailenin, hayatta kalabilen 13 çocuğundan biri olarak Dublin’de doğmuştur. Beyin Felci ile dünyaya gelmiş ve uzun süre hareket ve konuşma yetenekleri olmadan yaşamıştır. Doktorlar, başlangıçta C.Brown’un zihinsel olarak özürlü olduğunu düşünmüşlerdir ve öleceğini söylemişlerdir. Fakat annesi doktorların sözüne aldırmayarak oğlunun eğitilebileceğine inandı. Annesinin bu çabaları sonuç verdi ve Christy Brown sol ayağını kullanarak yazmayı ve resim yapmayı başardı. Konuşmaya başlaması ile birlikte, doktorlar tedavi biçimini değiştirerek fizyoterapiye ağırlık vermişler, böylelikle yazar daha rahat hareket edebilmeye başlamıştır.

Yaşamı boyu yardıma muhtaç olarak yaşaması onun İrlanda’nın tanınmış yazarları arasına girmesini engellememiştir. Sadece sol ayağını kullanarak yazdığı eserler, onun dünya çapında bir üne kavuşmasını sağlamıştır.

Başlıca Eserleri: Sol Ayağım, Parlak Meslek, Yaz Üzerinde Gölge, Vahşi Zambaklar...

SON EKLENENLER

Üye Girişi