Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

ŞAMATALI KÖY ÖZETİ - ASTRİD LİNDGREN

Başlıca Kahramanlar

Lisa: Eserin başkahramanıdır. Yaramaz, neşeli, yedi yaşlarında bir kız çocuğudur.
Lasse ve Bosse: Lisanın ağabeyleridir.
Britta ve Arma: Bitişik evde oturan ailenin kızları, Lisa'nın arkadaşlarıdır.
Olle: Diğer bitişik evde oturan ailenin oğullarıdır. O da Lasse ve Bosse'nin arkadaşıdır.

ÖZET
Lisa yakında sekiz yaşına basacak, küçük bir kızdır. Erkek kardeşi Bosse sekiz; diğer erkek kardeşi Lasse de dokuz yaşındadır. Evleri orta yerdedir. Evlerinin bitişiğinde iki ev daha vardır. Bu evlerde de arkadaşları yaşamaktadır. Çocuklar bu üç evden ibaret olan köye Şamatalı Köy adını vermişlerdir.

Lisa, erkek kardeşleri ile aynı odada yatmaktadır. Fakat ağabeyleri o küçük ve kız olduğu için geceleri hayalet rolüne girerek onu korkutmaktadır. Lisanın yedi tane bebeği vardır. Ağabeyleri bir gün onların içinde en sevdikleri bebeğin yüzünü boyamışlardır. Bebeğe sakal ve bıyık yapmışlardır. Lisa buna çok üzülmüştür.

Bir yaş gününde Lisa hayatındaki en güzel hediyeyi alır. Kardeşleri, annesi ve babası sabah onu erkenden kocaman bir yaş pasta ile uyandırırlar. Hediye ise alt katta kendisi için düzenlenmiş ayrı bir odadır. Odada yatak, kitaplık, dolap vardır. Babası uzun zamandır Lisa için beyaz renkteki bu mobilyaları yapmıştır. Annesi de çok güzel perdeler dikmiş ve halı işlemiştir. Lisa çok mutlu olur. Hemen bebeklerini ve kitaplarını odasına taşır.

Lisa, ağabeyleri ve arkadaşları köylerinde okul olmadığı için okula gitmek üzere uzun bir yol yürümektedirler. Bu yüzden okul tatil olunca çok sevinirler. Artık hep oyun oynayabileceklerdir. Gündüzleri Lisa ve arkadaşları bazen turp toplamakta ve bazen de oyun oynayıp eğlenmektedir.

Bir gün Olle, huysuz ayakkabıcının köpeği ile dost olur ve babası ona o köpeği satın alır. Olle artık çok mutludur.

Lisa ve arkadaşları bir gün gezerlerken çok güzel dağ çileklerinin olduğu gizli bahçeler keşfederler. Bunları toplayıp eve getirirler. Bu sırlarını oğlanlara söylemeyeceklerdir. Oğlanlar da kendi aralarında tüneller kazmışlardır. Bir de kazdıkları tünellerin yerlerini gösteren bir harita çizmişlerdir. Fakat sırlarını çok saklayamazlar ve kızlar onların tünellerini bulur. Kızlar oğlanlara acıyıp dağ çileklerinin olduğu bazı bahçelerin yerlerini gösterirler.
Lisa ve arkadaşları bir oyun evi kurarlar. Artık her günleri burada geçmekte ve çok eğlenmektedirler.

Nihayet, okul yeniden açılır. Fakat bir süre sonra öğretmenleri hasta olur. Öğretmenlerinin kimsesi olmadığı için Lisa ve arkadaşları öğretmenlerine bakarlar, ona yemek pişirirler. Böylelikle Lisa bir sürü yemek pişirmeyi öğrenir.

Bir süre sonra kış gelir. Lisa, ağabeyleri ve arkadaşları çok uzun yoldan geldikleri için okuldan dönerken fırtınaya yakalanırlar. Çok korkarlar; çünkü eve gitmeleri imkânsızlaşmıştır. Fakat bir süre sonra babaları onları kızakla gelerek kurtarır.
Yılbaşı tatilinde Şamatalı köyün çocukları öyle çok eğlenirler ki...

ASTRİD LİNDGREN

Çocuk edebiyatının önde gelen yazarlarından biri olan Astrid Lindgren 1907'de İsveç'te dünyaya gelmiştir. Çeşitli yayın evlerinde yayın yönetmenliği ve yazarlık gibi görevlerde bulunmuştur. Aynı zamanda çevirmenlik de yapmıştır. Nils Holgerson, Andersen ödüllerini almıştır. 1978 yılında Frankfurt Kitap Fuarında, çocuklar için yazan dünyanın en büyük yazarı seçilmiştir. Eserleri 60'dan fazla dile çevrilmiştir. Yetişkinler için de denemeler, oyunlar, senaryolar kaleme almıştır. 2002'de vefat etmiştir.

Başlıca Eserleri: Britt - Mari'nin Sırları, Pippi Uzunçorap, Şamatalı Köy.

Üye Girişi