Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

TAVŞAN VE KAPLUMBAĞA YARIŞI - DÜNYADAN MASAL ÖRNEKLERİ


Ormanda tavşan hoplaya zıplaya geziyormuş. Bu tavşancık gördüğü bütün komşularına ne kadar hızlı olduğundan bahseder, kimsenin onu geçemeyeceğini söylermiş. Tavşan, gerçekten de güçlü ayakları ile hızlı koşarmış komşuları ise tavşanın bu şekilde böbürlenme sinden hoşlanmazlarmış. Ama hiçbirisi de onunla yarışmaya yanaşmazmış. Tavşanın her yerde ben çok hızlıyım beni kimse geçemez diye dolaşması kaplumbağanın kulağına gitmiş, kaplumbağa oldukça yavaş yürür.

Tavşanın bir dakikada aldığı yolu bir günde alırmış. Kaplumbağa tavşana karşılaşmayı çok istiyormuş. Tesadüf bu ya bir gün kaplumbağa ile tavşan ormanda karşılaşmışlar. Kaplumbağa tavşanı görür görmez. İyi günler tavşan kardeş bende seni arıyordum diye seslenmiş. Tavşan merakla sormuş. Beni neden arıyorsun, kaplumbağa kardeş? Kaplumbağa seninle yarış yapmak istiyorum. Hadi yarışalım da hangimiz daha hızlıyız anlayalım.

Tavşan kaplumbağanın bu sözlerine gülmüş. Aman kaplumbağa kardeşim benimle dalga geçiyorsun galiba? Senin benimle yaşa bilmen imkânsız. Sen daha bir adım bile atmadan ben yarışı bitiririm demiş alaylı alaylı. Kaplumbağa bu yarışta seni geçeceğim istersen hemen başlayalım demiş, kararlı, kararlı bütün orman hayvanları toplanmışlar. Yarışın sonucunu merakla beklemeye başlamışlar. Herkes birbirine kaplumbağa kardeş çok yavaş tavşanı bu hızıyla nasıl geçebilir ki? Diye soruyormuş, tavşan ve kaplumbağa son hazırlıklarını yaparak yarışacakları yere gelmişler derken yarış başlamış.

Tavşan bir anda ok gibi fırlamış. Kaplumbağa ise yavaş yavaş yürümeye başlamış, tavşan gözden kaybolmuş bile bir süre sonra geriye dönüp bakmış ne gelen var ne giden kaplumbağa yarışı akşama bitir ancak en iyisi ben şurada birazcık uyuyayım diyerek bir ağacın altında uyumaya başlamış. Tavşan yarışı kazanacağından oldukça emin uyuya dursun kaplumbağa kendinden emin adımlarla yavaş yavaş yürümeye devam ediyormuş. En sonunda tavşanın yattığı yere varmış.

Hiç temposunu bozmadan yoluna devam etmiş. Bir süre sonra tavşan uyanmış. Artık yarışı bitireyim. Kaplumbağa kardeş hala peşimden geliyor herhalde diyerek geriye bakmış gelen kimsecikler yokmuş. Tavşan kaplumbağa kardeş yarıştan vazgeçti herhalde diyerek yarışın biteceği yere doğru koşmaya başlamış. Tavşan bir de ne görsün? Kaplumbağa kendisini geçmiş, hatta yarışı bitirmek üzere bir gayretle hızla koşarak kaplumbağayı geçmeye çalışmış fakat kaplumbağa yarışı bitirmiş bile.

Yarışı kazanan kaplumbağa tavşanın yanına gelmiş yarışı kaybeden tavşan üzgün, üzgün duruyormuş. Kaplumbağa tavşana demiş ki. Tavşan kardeş, önemli olan yaptığın her işte kararlı olmaktır. Gereksiz övünmek sadece zayıflıktır. Bundan sonra sende en hızlı benim diyerek övünme diyerek yuvasına doğru yavaş yavaş yürümeye başlamış. Tavşan yaptığı hatayı anlamış. O günden sonra hiç kimseye yarışmaktan söz etmemiş.

SON EKLENENLER

Üye Girişi